Blog

RSS

İş Yaşamının “Higgs Bozonu” Nedir?

 Av. Alper YILMAZ
Bildiğiniz gibi CERN’de yapılan deneyde dünyanın oluşumuna ilişkin önemli tespitlere ulaşıldı.
Bu çalışmalar ile insanoğlu evren konusundaki birçok bilinmeze “nasıl”ve “niçin” sorularını sorarak, içinde yaşadığı hayatı ve evreni anlamaya çalışıyor.
“Higgs Bozonu”na dair bulgulara ilişkin bilim insanlarının açıklamaları gerçekten heyecan verici.
Son yapılan açıklamalara göre, “büyük patlama” ile  ortaya çıkan enerji, “Higgs Bozonu” adı verilen alandan geçiyor ve sınırsız bir güç olan enerji “kütle” kazanıyor. Bu da, bize madde ve atomun oluşumuna ilişkin son derece önemli bilgiler sunuyor.
Uzmanlara göre CERN deneyleri 20 yıllık bir süreçte daha devam edecek. Bakalım insanoğlu evreni diğer ifadeyle kendisini “tanıma” sürecinde hangi bilgilere erişecek.

“Higgs Bozonu” enerjiye kütle kazandıran ona bir nevi mana ve anlam yükleyen bir yapı. Çünkü kütle olmasaydı madde olmaz, bugün yaşadığımız evrende bir oraya bir buraya savrulan enerjiden başka bir şey  bulunmazdı.

CERN’de “evrenin bilinmezliklerine” ilişkin yapılan çalışmalar tüm süratiyle devam ederken, biz de iş yaşamımızdaki “Higg Bozonu”nu keşfetmeye çalışalım. Ne dersiniz?
Önce temel iki soru ile işe başlayalım.
Size iş yaşamımıza mana ve anlam yükleyen nedir?  Bir oraya bir buraya savrulmamızın önüne geçen bir duygu var mıdır?
Bu sorular aslında son derece göreceli bir nitelikte. Cevabı kişiden kişiye değişebilir.
İş yaşamına mana ve anlam yükleyen kimisi için para, kimisi için kariyer, kimi için takdir ve saygı görmek, kimi için de hepsidir. Bunları elbette çoğaltmak mümkün.
Yukarıda belirtilenlerden hiçbirisi  aslında tek başına mutluluk getirmiyor. Aldığınız para çok olsa bile çalışma ortamından memnun olamayabiliyorsunuz, takdir görseniz bile hak ettiğinizi maaşı alamayabiliyorsunuz, kariyerinizde ilerleseniz de ailenizi ve özel hayatınızı ihmal edebiliyorsunuz.
O yüzden ben naçizane olarak “iş yaşamına” anlam ve mana yükleyen temel değerin “huzur” olduğunu düşünenlerdenim.
“Huzur” tek başına para, kariyer, takdir ile ölçülebilen bir duygu değil. Günümüz koşullarında bunlar da önemli faktörler ama tek başına hiçbiri huzurlu ve mutlu olmaya yetmiyor.
Ben “huzuru” insanın kendisiyle ve çevresindekilerle barışık olması,“kafasını gece yattığında yastığa gönül rahatlığıyla koyması” olarak tanımlıyorum. Bu tanım elbette göreceli ve herkes göre değişebilir.
O zaman başlıkta geçen soruyu sormanın tam zamanı diye düşünüyorum.
İş yaşamında sizin “Higgs Bozonu”nuz nedir?
0 - Bu yazıyı ilk beğenen sen ol!

Yorum Yaz

Please correct form

zorunlu alan*